Jak vybrat kancelářské a jednací židle

V dnešní moderní době je pro mnohé lidi typický sedavý styl života a to nejen doma ale také v zaměstnání. Z těchto důvodů je důležité myslet při výběru kancelářské židle zejména na její ergonomické tvary. Ve většině obchodů jsou v nabídce mnohé jednací židle nebo kancelářská křesla v různých barvách, materiálech, cenových relací a také je spousta těchto židlí a křesel ergonomických. Ergonomická křesla a židle umožňují zejména zdravé, dynamické a komfortní sezení, což je v kanceláři, pokud tam člověk tráví minimálně 8 hodin denně, velmi důležité.

Kancelářské a jednací židle, které jsou ergonomické, mají velkou výhodu v tom, že člověk může měnit polohu svého těla, nazývá se to tzv. houpací mechanismus, díky němuž lze využívat aktivního sezení, to znamená například houpání, naklánění nebo posun dozadu, což je dobré pro odpočinek a relaxaci při dlouhodobém sezení. Při výběru nové kancelářské židle je tedy její ergonomie to první, na co bychom se v obchodě měli ptát, protože ne všechna kancelářská křesla jsou ergonomická.

Kancelářská křesla versus správné sezení

To jak v kanceláři sedíme, má vliv na naše zdraví, produktivitu a také celkovou pohodu při pracovním výkonu. Pro to abychom seděli správně, je důležité vybírat jednací židle, které mají moderní mechaniku, jenž splňuje všechny potřebné požadavky jako je například nastavitelná výška sedáku i opěráku, individuální nastavení přítlaku podle váhy člověka atd.

Co je však správné sezení? Pro to abychom správně u jednací židle seděli, existuje tzv. pravidlo pravých úhlů. Toto pravidlo znamená, že nohy bychom měli mít ohnuté v kolenou v pravém úhlu, chodidla by měla být na podlaze celou svou plochou, tělo by mělo být vzpřímené a předloktí, společně s paží, by mělo svírat pravý úhel.

Pohodlné jednací židle

Při výběru jednací židle je kromě zákonitostí pravidla pravých úhlů důležité také pohodlí, což nám zajistí dostatečně velký sedák, jenž by měl být anatomicky tvarovaný. Sedák takové jednací židle by tedy měl být přiměřeně tvarovaný a to tak, aby nikde netlačil a také by bylo dobré, kdyby byl výškově nastavitelný.

Poté co si takové kancelářské a jednací židle pořídíme, je důležité je nastavit podle každého člověka individuálně, protože každý má jinou hmotnost a výšku. Pohodlí může zvýšit také pořízení podložky pod nohy, která dá odpočinout nohám.

Mimo sedáku je zapotřebí také si všímat područek neboli madel. Područky jsou důležité pro to, aby si mohly ulevit také ruce. Područky, jenž mají kancelářská křesla, lze ve většině případů výškově nastavit.

Poslední zásadní věcí při výběru jednací židle je opěradlo. I opěradlo by mělo být v ideálním případě ergonomicky tvarované a mělo by se umět přizpůsobit páteři sedícího člověka. I zde je velkou výhodou, pokud je opěradlo výškově nastavitelné a úplně nejlepší je, pokud má ještě opěrku, která dá odpočinout krční páteři.

Kancelářská křesla a výběr jejich materiálu

Když si vybereme ty správné kancelářské a jednací židle, potom je ještě dobré podívat se na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Takřka všechny obchody s kancelářským nábytkem nabízejí kancelářská křesla buď z kůže, nebo z textilu. Při výběru bychom měli volit ty kancelářské a jednací židle, které jsou z odolného materiálu, který je odolný proti jakémukoli poškození, svou roli hraje také snadná údržba a zároveň by měly být příjemné na dotek.